Podczas profilaktyki wielu chorób przewlekłych warto zaznajomić się z terminem takim jak indeks glikemiczny. Jest on definiowany jako pole powierzchni pod krzywą glikemii po spożyciu 50 g węglowodanów posiłku testowanego w stosunku do pola pod krzywą odpowiedzi glikemicznej, po spożyciu analogicznej ilości węglowodanów z produktu standardowego — glukozy lub białego pieczywa. Mówiąc jaśniej to bardzo przydatny wskaźnik, który pomoże nam określić jak mocno i jak szybko wzrośnie poziom glukozy w surowicy krwi po spożyciu jakiegoś produkty. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym zapobiega występowaniu epizodów hiperglikemii oraz hiperinsulinemii. Może przyczynić się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, np. choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy, otyłości, raka jelita grubego.
Czy mamy wpływ na obniżenie indeksu glikemicznego? Tak, oto kilka czynników, które znacząco go redukują:
- krótki czas obróbki termicznej produktu, nie gotuj zbyt długo;
- zwiększona zawartość białka, błonnika pokarmowego;
- w przypadku owoców znaczenie ma niższy stopnień ich dojrzałości;
- im jest mniej przetworzony produkt tym niższy jest indeks glikemiczny.
Kto powinien stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym?
- osoby chore na cukrzycę,
- osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe,
- kobiety w ciąży,
- osoby z nadmierną masą ciała.
Warto również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy sięgniemy po produkt o wysokim indeksie glikemicznym kluczową rolę odgrywa ilość zjedzonego pokarmu. Jedząc małą porcję osiągniemy niski ładunek glikemiczny diety.
Ładunek glikemiczny obrazuje zmianę glikemii po zwyczajowo spożywanej porcji pożywienia. Odnosi się do faktycznie zjadanej porcji pożywienia przez daną osobę, a nie do standardowo określonej porcji, jak w przypadku indeksu glikemicznego. Przykładowo spożywając dużego banana uzyskamy wysoki ładunek glikemiczny (20), zjadając połowę banana ładunek glikemiczny wyniesie 10, czyli zostanie zakwalifikowany do niskiej wartości. Reasumując, im większa porcja tym większy ładunek glikemiczny.