Lepszy rydz niż nic!

Nie masz czasu na bieganie czy na spędzenie 45 minut w klubie fitness? Nie szkodzi, wykorzystaj czas, który masz, choćby 5, 10 minut czasu na dowolną formę aktywności.

Naukowcy udowodnili, że trzy 10 minutowe spacery czy marsz pozwalają spalić tyle samo kalorii co jeden 30 minutowy, a dla obniżenia ciśnienia krwi mogą być nawet lepsze. Taniec, dynamiczna zabawa z dziećmi czy nawet marsz po centrum handlowym poprawiają krążenie krwi i przyczynią się do lepszego stanu zdrowia.

Większości z nas nie wystarczy postanowienie o rozpoczęciu aktywności w swoim życiu, siła woli to często za mało, by wstać o 7 rano i pójść na spacer albo wybrać się na basen. Do realizacji tego celu pomocna będzie aplikacja FitPolki z opcją osobistego trenera, która zaplanuje grafik Twoich treningów do każdej wybranej przez Ciebie aktywności.

Nie zapomnij jednak, aby wysiłek fizycznym nie kojarzył się czymś męczącym, trudnym,  znajdź taką formę ruchu, która Cię bawi. Wybieramy zatem coś, co sprawi nam przyjemność. Jeśli lubimy rywalizację- gramy w siatkówkę koszykówkę, squasha czy piłkę ręczną. Jeśli lubimy  uprawiać sport w towarzystwie – umawiamy się z przyjaciółmi do klubu fitness czy na przejażdżkę rowerami. Natomiast, jak lubimy samotność i ciszę znajdujemy spokojne miejsce na spacer czy Nordic Walking. Kochamy swój ogródek – pracujemy w nim. Ćwiczenia nie mają być celem w samym sobie – mają stać się częścią naszego życia i nie należy go tratować jak kolejny obowiązek.

Warto również uprawić ćwiczenia siłowe wzmacniające mięśnie, takie jak trening z hantlami albo elastyczną taśmą. Po 30 roku życia organizm zaczyna tracić masę mięśniową, a to oznacza że organizm spala dziennie mniej kalorii i trudniej zachować prawidłową wagę. Wystarczy niewielka aktywność siłowa, aby zatrzymać lub odwrócić tę tendencję, aby mieć więcej siły do dźwigania siatek z zakupami, ale też do zabawy – tańca, gier z dziećmi czy wnukami. Na pewno warto poświęcić trochę czasu na naukę ćwiczeń odpowiednich dla wieku i sprawności fizycznej.

Wykorzystujmy, każdą okazję na aktywność. Parkujmy samochód na odległych miejscach parkingowych pod sklepami, nie tylko po to aby, nasze auto nie było obite przez drzwi sąsiednich aut, stojących gęsto przed sklepowym wejściem. Dzięki temu prostemu trickowi wykonamy mini spacer w drodze po zakupy.

Mając do wyboru windę lub schody zawsze wybierajmy schody. Gdy dzieci lub wnuki poproszą Cię o wyjście na plac zabaw, z chęcią im potowarzyszcie. Z badań wynika, że 50 lat temu przeciętny Polak spalał dziennie o 700 kalorii  więcej niż dziś i to nie biegając w maratonach, ale wykonując codzienne domowe czynności i pracę zawodową. Dziś wiele zadań wykonają za nas maszyny.

Ale dziś mamy wybór i możemy dokonywać zdrowych wyborów same.