Pływanie to dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy niezależnie od wieku. Jak najwcześniejsze wdrożenie i opanowanie tej umiejętności może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych. I to właśnie o nich przeczytasz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Zdaniem wielu badaczy to właśnie pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów. Woda sprawia, że ciało funkcjonuje w odciążeniu. Odciążenie umożliwia reedukację mięśni. Słabsze mięśnie w czasie skurczu osiągają pełną efektywność ruchową. Opór, który pokonujemy w wodzie harmonijnie kształtuje sylwetkę, kształtując tym samym podstawowe zdolności motoryczne.
Korzyści zdrowotne:
- dotlenienie organizmu,
- wzrost odporności,
- zwiększenie wydolności wysiłkowej,
- usprawnienie krążenia,
- korzystny wpływ na pracę serca,
- przyspiesza odchudzanie,
- ujędrnia i wygładza naskórek.
Należy również zauważyć, iż ciśnienie hydrostatyczne powoduje, że oddychając pod wodą poprawiamy wydolność i ruchomość klatki piersiowej, usprawnia to funkcjonowanie układu oddechowego.
Osiowe odciążenie kręgosłupa przyczynia się do niwelowania nadmiernych krzywizn kręgosłupa. Pływając stylem klasycznym równomiernie aktywizujemy mięśnie grzbietu, dzięki czemu wpływamy korzystnie na postawę ciała. Środowisko wodne świetnie spisuje się przy wszelkich ćwiczeniach rehabilitacyjnych, ćwiczenia które na lądzie były niemożliwe do wykonaniu lub sprawiały dużą trudność w wodzie dzięki odciążeniu mogą być praktykowane.
Utrzymanie równowagi ciała pozytywnie wpływa na czynności błędnika. Przynosi to korzyści w procesie nauki chody i pionizacji u pacjentów po udarach mózgu.
Za ruch w wodzie podziękuję ci również twoje serce. Usprawnisz krążenie limfy, zwiększysz ukrwienie serca, zafundujesz sobie masaż naczyń krwionośnych.
I wreszcie na sam koniec nie możemy zapomnieć o endorfinach, które organizm uwalnia podczas ćwiczeń w wodzie, dzięki nim poprawisz swoje samopoczucie, zlikwidujesz napięcie i stres.
PŁYŃ PO ZDROWIE!