Pobudź swoje serce do szybszej pracy

Mamy swoje przyzwyczajenia i swoje preferencje; często ulegamy też wpływom najbliższego otoczenia. Dlatego im lepiej przystosujemy nasze otoczenie do ćwiczeń  i aktywności fizycznej, tym większe mamy szanse powodzenia.

Pod wpływem ćwiczeń aerobowych wzrasta szybkość oddechu i tętno, dzięki czemu do mięśni dociera  więcej tlenu i substancji odżywczych, a to ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Serce pracuje intensywniej,  więc jak każdy mięsień staje się silniejszy. Jeśli będziesz systematycznie ćwiczyć, z czasem Twój organizm będzie wymagał od Ciebie mniejszego wysiłku przy tych samych ćwiczeniach. Aktywność fizyczna dodaje energii i zmniejsza stres. Przyczynia się do obniżenia napięcia, rozluźnienia mięśni, co sprawia że łatwiej zasypiamy i lepiej śpimy. Silniejsze mięśnie ułatwiają też wykonywanie codziennych czynności, takich ja zakupy czy prace domowe.

Zmuszanie serca do intensywnej pracy wpływa również na poprawę samopoczucia oraz sprawności umysłowej. Do rzadkości należą osoby, które po choćby 15-minutowych energicznych ćwiczeniach nie czuły się trochę lepiej, nie zyskały bardziej pozytywnego nastawienia do czekających zadań i problemów dnia codziennego, czy też nie poprawiłby się im humor. Oczywiście, mówimy o osobach zdrowych. Badanie wykazują, że nastrój poprawia się już po 10 minutach ćwiczeń i cały czas się polepsza, aby po 20 minutach osiągnąć najwyższy poziom. Z badań również wynika, że ćwiczenia pomagają w depresji równie skutecznie, co leki antydepresyjne i psychoterapia. Powodem poprawy samopoczucia jest to , że po wpływem wysiłku fizycznego  mózg wytwarza – serotoninę i dopaminę, a także endorfiny.

Mam nadzieję, że zostałeś przekonana, żeby zmusić swoje serce do trochę większego wysiłku? Oto przykłady aktywności jakie wpływają na szybszą pracę serca:

Spacer

Od czego zacząć?

Większość osób może zacząć od 15-minitowego spaceru 3 razy w tygodniu. W kolejnych tygodnia aktywności wydłużaj spacery aż dojdziesz do 1 godziny. Ostatecznym Twoim celem powinny być spacery trwające od 30 minut do 1 godziny, 5 razy w tygodniu. W miarę ja twoja sprawność się poprawia, możesz chodzić szybciej, tak aby spacer przyczynił się do przyspieszenia oddechu i wzrostu tętna, ale jednocześnie nie przeszkadzał Ci w prowadzeniu rozmowy.

Pamiętaj! W celu ochrony stawów, spaceruj po miękkich nawierzchniach, takich jak ścieżka w parku lub bieżnia na boisku.

Pływanie

Pływanie może być zalecane dla kobiet z dolegliwościami bólowymi. Dzięki temu, że utrzymujesz się na wodzie, nie obciążasz stawów. Mniejsze obciążenie łagodzi ból, jednocześnie woda stawia opór dzięki czemu wzmacniają się Twoje mięśnie.

Od czego zacząć?

Pływaj takim stylem, który Tobie najbardziej odpowiada. Aktywność na basenie  zaplanuj 2-3 razy w tygodniu – przez pierwszy tydzień aktywność powinna trwać  15-20 minut, w drugim tygodniu 25-30 minut. Stopniowo wydłużaj czas pływania do 45 minut. Jeżeli się zmęczysz, przerwij pływanie i odpręż się przez chwilę. Z każdym treningiem staraj się pływać szybciej. Zmuszając serce do bardziej wytężonej pracy do produkcji przez mózg endorfin.

Rower

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, poprawia  elastyczność stawów i zmniejsza ich sztywność.  Jazda na rowerze zalecana jest dla kobiet które, mają dolegliwości bólowe np. pleców, stawów. Jest formą treningów, która nie zwiększy towarzyszących bólów jednak dobór roweru pionowy czy poziomy musisz dopasować do Twoich dolegliwości.

Od czego zacząć?

Zacznij od jazdy na rowerze przez 5-15 minut, 3 razy w tygodniu. W kolejnym tygodniu dodawaj po minucie, aż dojdziesz do godziny dziennie jazdy na rowerze przez 5 dni w tygodniu.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu lub na siłowni

Nie musisz mieć bicepsów jak atleta, nad mięśniami możesz pracować  nie zależnie od wieku i kondycji. Silniejsze mięśnie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności takich jak: noszenie zakupów, wchodzenie po schodach. Paca nad mięśniami korzystnie odbija się na budowie ciała i kondycją.

Od czego zacząć?

Zacznij od ćwiczeń przez 5-15 minut 3 razy w tygodniu. W kolejnym tygodniu dodawaj po minucie, aż dojdziesz do godziny.

Ćwiczenia wzmacniające mięśni, podnoszą wytrzymałość i usprawniają pracę serca i płuc,. Przyczyniają się również do tego, że organizm w bardziej efektywny sposób wykorzystuje energię- chronią przed chorobami serca, a także sprawiają, że czujesz się lepiej. Najtrudniej zacząć!!!!