Proste ćwiczenia uważności

Sposoby na szybkie pokonanie stresu, fit wypoczynek. Techniki relaksacji i medytacji.

Czy brak cierpliwości to znak naszych czasów?

Cierpliwość to zdolność spokojnego, długotrwałego zanoszenia rzeczy przykrych, zdolność spokojnego wyczekiwania na coś lub dążenie do czegoś, czyli mówiąc najogólniej umiejętność czekania.

Wszystkim nam żyje się coraz szybciej. Niewątpliwie dzisiejszym światem rządzi brak cierpliwości. Zdaniem wielu ekspertów obecnie jesteśmy mniej cierpliwi niż kiedyś. Czy to znak naszych czasów?

Okazuje się, że tak. Wskazuje się na wiele przyczyn tego stanu rzeczy, a mianowicie:

 1. Rozwój techniki. Wszechobecna technika cyfrowa pozwala na osiągnięcie natychmiastowych rezultatów, co rozbudza nasze oczekiwania natychmiastowego zaspokojenia pragnień w innych dziedzinach życia.
 2. Kultura natychmiastowej gratyfikacji. Nasze działania cechuje oczekiwanie, aby wszystko szło szybko i po naszej myśli. A jeśli tak się nie dzieje, to narasta w nas frustracja i poirytowanie – symptomy zniecierpliwienia.

Zatraciliśmy potrzebę pisania listów. Dochodzą do adresata za długo. Forma listu jest za obszerna, wymaga wielu zwrotów grzecznościowych. Obecnie wiele osób nie ma cierpliwości, by przebrnąć przez dłuższy drukowany tekst.

Nastawienie na szybki efekt nie ogranicza się tylko do komunikacji, a dotyczy też wielu innych dziedzin. Czy nie łapiemy się czasem na tym, że mówimy za szybko, prowadzimy auto za szybko, jemy za szybko? Kilka chwil oczekiwania na windę, zmianę sygnalizacji świetlnej, uruchomienie komputera, kilkuosobowa kolejka w sklepie może ciągnąć się w nieskończoność.

Brak cierpliwości nie jest wcale nic nie znaczącą przywarą. Okazuje się, że brak cierpliwości może mieć poważne następstwa.

 • Zagrożenie dla zdrowia. Niecierpliwość prowadzi do frustracji, rozdrażnienia a nawet gniewu. Te negatywne emocje potęgują stres, który zwiększa prawdopodobieństwo takich chorób jak nadciśnienie tętnicze krwi, zawał serca, choroba wrzodowa żołądka itp. Niecierpliwość związana z zaspokojeniem głodu zmusza ludzi do jedzenia w fast foodach, spożywania większej ilości słodyczy, co prowadzi do otyłości.
 • Nadużywanie alkoholu i przemoc. Okazuje się, że występuje zależność miedzy niecierpliwością a nadużywaniem alkoholu i wdawania się w różnego rodzaju awantury.
 • Błędne decyzje. Ludzie niecierpliwi często dokonują szybkich, nieprzemyślanych wyborów. Często konsekwencją tego jest zadłużenie, brak przyjaciół, rozpad związku małżeńskiego.

Skoro brak cierpliwości nie jest pożądaną cechą naszej osobowości, to jak to zmienić? Poniżej kila rad, które mogą być przydatne w pracy nad przejawianiem tej cechy:

 1. Poznaj swoje ograniczenia. Każdy je ma! Nie wymagaj od siebie więcej niż możesz zdziałać.
 2. Organizuj czas na każdy dzień.
 3. Ucz się kompromisu. Nie na wszystko mamy wpływ.
 4. Rozważnie wybierak hobby, które sprzyja wyciszeniu.
 5. Jedz wolno, delektuj się jedzeniem.
 6. Znajdź czas na codzienne ćwiczenia relaksacyjne, rozładowujące stres.
 7. Znajdź czas na regularny sen, przynajmniej 7 godzin.
 8. Znajdź czas na smakowanie życia.