Ludzie, którzy ćwiczą i zdrowo się odżywiają żyją dłużej! Dlaczego tak wielu z nas nie stara się praktykować tych prostych sposobów na poprawę zdrowia? Czasami najtrudniej zacząć – jeśli jednak na początek spróbujemy wcielić w życie jedną dobrą zasadę więcej aktywności
w moim życiu to szybko poczujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
A co pomoże Ci zrobić pierwszy krok? Przygotowaliśmy dla Ciebie 12 kroków do dobrej profilaktyki sercowo–naczyniowej (artykuł: Najważniejsza jest motywacja. Wyznacz sobie cele na rok), który ma na celu zidentyfikowanie dobrych i złych przyzwyczajeń i praktyk.
Zamiast oglądać w telewizji przygnębiające wiadomości zacznij ćwiczyć, a pomoże Ci to w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę o 34%, zmniejszenie zagrożenia udarem 20%, czy zmniejszenie złamania szyjki kości udowej o 41%, a także zmniejszy o połowę prawdopodobieństwo nagłej śmierci w najbliższych latach. Jednocześnie poprzez wysiłek fizyczny możemy sobie poprawić działanie mózgu, spalić nieco kalorii i poprawić sobie nastrój. Jak? Ćwicząc. Według naukowców, którzy umieścili aktywność fizyczną wysoko na liście działań korzystnych dla zdrowia i ochrony przed chorobami. Więc zaczynamy od 30 minut lekkiej aktywności – spacer, pływanie, pracę w ogrodzie codziennie lub prawie codziennie.
Jeśli z rozpoczęciem ćwiczeń będziemy czekać, aż nam się zachce – nic z tego nie wyjdzie. Lepiej zacząć od małych kroków: spróbujmy na początek ćwiczyć przez 10 minut. Z badań wynika, że osoby, które ćwiczą regularnie, mówią, że samo wyjcie z domu dodaje im energii, która pomaga kontynuować działania życia codziennego i poprawia nastrój.
A więc ruszajmy! Na spacer, pływalnię, zumbę, do siłowni. Łatwiej nam będzie zacząć od 10 do 20 minut, potem stopniowo zwiększając wysiłek do 30 minut aktywności fizycznej co najmniej 3 razy tygodniu.