Udar mózgu – znaczenie prewencji. Redukcja czynników ryzyka – mały krok, duży efekt

Aż 80% zdarzeń sercowych i mózgowych można zapobiec poprzez odpowiednią zmianę stylu życia i edukację!!!   Poprzez redukcję czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu poprawiamy naszą kondycję zdrowotną i zmniejszamy szanse na to, że niektóre ze wspomnianych chorób w ogóle wystąpią.

Trzeba tylko wiedzieć jak bardzo duże znaczenie mają poszczególne czynniki ryzyka, jak z nimi skutecznie walczyć, żeby się ich pozbyć, a przede wszystkim mieć do tego odpowiednią motywację!!!

A o dobrą motywację nie aż tak trudno. Wystarczy, ze pomyślimy o kimś bardzo schorowanym z najbliższego otoczenia czy rodziny i zastanowimy się nad tym, co mógł zrobić dla siebie kilka-kilkanaście lat wcześniej, żeby zapobiec przynajmniej części problemów zdrowotnych, a później zastanowimy się nad tym, co my tak naprawdę robimy w tej kwestii dla siebie…i w tym momencie niejednokrotnie ogarnia nas przerażenie, bo często nie robimy nic lub po prostu za mało.

Dlatego przyjrzyjmy się teraz bliżej czynnikom ryzyka udaru mózgu, bo profilaktyka pierwotna udaru mózgu i innych chorób układu krążenia polega właśnie na unikaniu, a jeśli już wystąpią to redukowaniu opisanych poniżej modyfikowanych czynników ryzyka.

Zachęcamy do lektury naszych FitPolkowych stron.