Palenie tytoniu jest najsilniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca.
W Polsce 37% zgonów mężczyzn oraz 15% zgonów kobiet z powodu chorób układu krążenia wiąże się z paleniem tytoniu.Aż8% wszystkich zgonów związanych z paleniem papierosów jest wynikiem biernej ekspozycji na dym tytoniowy.
Palenie tytoniu powoduje szereg negatywnych zmian w organizmie:
- wzrost tętna,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- upośledzenie transportu tlenu przez krew,
- zaburzenia gospodarki tłuszczowej: wzrost stężenia trójglicerydów i LDL, tzw. „złego cholesterolu”,
- nasilenie dysfunkcji nabłonka naczyń,
- wzrost stężenia adrenaliny i noradrenaliny, nadmiar tych hormonów predysponuje do skurczu naczyń wieńcowych.
Ryzyko wieńcowe u palących kobiet jest 4 -10 krotnie wyższe niż u niepalących. Zaprzestanie palenia, zwłaszcza u osób poniżej 65 r.ż. zmniejsza ryzyko epizodu wieńcowego o 15-80%.
Paląc papierosy szybciej się zestarzejesz. Zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Twoja skóra szybciej się zestarzeje i pokryjezmarszczkami. Proces ten może się zacząć już w wieku 30 lat.
Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Twoje zęby pokryją się kamieniem, palce będą żółte, a oddech nieświeży. Najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu.
Jeżeli palisz papierosy i jednocześnie stosujesz pigułki antykoncepcyjne, zwiększasz ryzyko choroby serca i chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru mózgu. Ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem. Jeżeli jesteś po 30-tce, palisz papierosy i stosujesz pigułki antykoncepcyjne, ryzyko takie jest bardzo duże – przeczytaj informacje zawarte na opakowaniu środka antykoncepcyjnego.
Paląc papierosy możesz doświadczyć wielu innych dolegliwości zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu, takich jak: wrzody żołądka, nienowotworowe choroby układu oddechowego i inne. Możesz mieć skłonności do kaszlu i krótkiego oddechu. Paląc papierosy jesteś bardziej podatna na przeziębienia.